Školský klub detí 2008/2009

Zriaďovateľ / Vedenie / Organizácia školského roka / Organizácia výchovno-vzdelávacej činnosti / Školská jedáleň / Školský klub detí /Záujmová činnosť

Náš školský klub pracuje pri Základnej škole v Ožďanoch, máme dve oddelenia, v ktorých je 41detí. Poplatok za ŠKD je 50,- Sk na mesiac. Aktivity nášho klubu sú rôznorodé, sprevádzané dobrou náladou, úsmevom a optimizmom. Sú vždy prispôsobené podmienkam školy a sú primerané veku dieťaťa, preto v I. oddelení sú žiaci prvého a druhého ročníka, ktorých má na starosti pani vychovávateľka Csilla Horváthová a v II. oddelení sú žiaci tretieho a štvrtého ročníka, s ktorými pracuje pani vychovávateľka Bc. Ľubica Markotánová. Pri ich výbere vždy vychádzame z potrieb dieťaťa a záujmov. Sú rozdelené podľa ročných období. Medzi prvé aktivity patrí privítanie prváčikov a ich pasovanie do cechu školákov či súťaž o najkrajšiu tekvicu, program „Podaj mi ruku“, s ktorým pozdravíme obyvateľov DD DSS Sušany. Tento rok sa chystáme pripraviť program pre našich starších žiakov „ Snehová vločka“, bude to pásmo vinšov a kolied a po programe sa zabavíme na diskotéke, kde si pripravíme malé občerstvenie a s dobrou náladou sa poberieme stráviť zimné prázdniny. V roku 2009 náš čaká Valentín ŠKD, fašiangový karneval, veľkonočné aranžovanie, Deň matiek, MDD. Aktivít je omnoho viac a všetky majú hlboký ľudský zmysel. Preto deti navštevujú školský klub veľmi rady.

Činnosť klubu je zameraná najmä na regeneráciu fyzického a duševného zdravia, prípravu na vyučovanie a pestrú záujmovú činnosť. Učíme žiakov odpočívať a rekreovať sa, aby to zodpovedalo zdravotno-hygienickým zásadám, striedania práce a odpočinku. Tým prispejeme k odstráneniu únavy z predchádzajúcej školskej činnosti. Učíme ich v školskom klube ako sa zabávať a tak uspokojovať, kultivovať a rozvíjať kultúrne potreby a rozmanité záujmy žiakov. Významnou činnosťou je aj príprava na vyučovanie a tak si osvojiť správny spôsob učenia. Našim cieľom a úlohou je formovať sebavedomie detí, sebaovládanie, rozvíjanie vlastnej fantázie a túžbu objavovať vždy niečo nové a získavať praktické skúsenosti, ktoré podstatne formujú postoj žiaka.

Hlavné úlohy:

pútavou formou získavať si žiakov do nášho ŠKD

spríjemňovať a zútulňovať si prostredie nášho školského klubu a tým viesť detí k tvorivosti a kreativite, či už cez rôzne výstavky prác a nápaditou výzdobou podľa ročných období

vo výchovnej práci venovať značnú pozornosť vo všetkých zložkách záujmovej činnosti

venovať individuálnu pozornosť žiakom z podnetovo chudobného prostredia či prostredia sociálne–znevýhodneného

organizovať rôzne vystúpenia s rodičovskou účasťou v rámci ročných období a tak prezentovať kultúru národa i jeho tradície a pestovať úctu k materinskému jazyku, k svojej vlasti

a zamerať sa na výchovu detí všeobecne, čo vo vzťahu správania sa detí navzájom a vo vzťahu k dospelým, potláčanie agresivity a ovládanie svojho správania

Aktivity Školského klubu detí

Gaštany

Náš školský klub v záujmových činnostiach vytvára rôzne výrobky, ktoré ponúkajú dary prírody. Jedným z takýchto výrobkov boli aj zvieratká a postavičky z gaštanov. Niektorým sa darilo a iným menej, no všetci mali veľkú chuť tvoriť.

z toľkých gaštanov urobíme kopu modelov     rozmýšľanie čo ďalej     a ja som si urobila ježka