novostavbe sa všetci tešíme

 

Hot line    2007/2008

 

3.9.2007 - We are back to school again. Some were on holidays, others managed to carry out work that they did not have time to do during the school year. We all came back to school full of expectations. During these holidays there was not so much work to do at school as before. Only the new rooms were cleaned and prepared for the new scool year. We have a lot of work to do during the year. We will bring information about it continuously.

5.10.2006 - Drawing on the pavement. 40 children keen on drawing took part of the activity in front of the Mayors office in our village lead by the coordinator of drug prevention and school club teachers. With chalk they drew "posters" of drug prevention by which we wanted to draw the attention of all inhabitants to the danger of drug abuse. The works were great and all the kids got a sweet reward.

účastníci kreslenia na dlažbu     výtvory sú očarujúce     dúfam, že to bude všetkým jasné

15.10. - 20.10.2007 - Meeting of Comenius project partners in Slovakia in our school. The whole school lived the preparation from the beginning of the school year. We had to decorate the school emphasising the partnership of the six schools, organizing activities for the 5 days of their stay - trips, visiting our county town, our village, different elementary and secondary schools, transfer from and to the airports in Bratislava and Budapest, accomodation, preparing the program of the Academy, etc. Everything was worked out to detail, responsibilities for each activity were set led by  the coordinator of the project Mgr. Judita Hercegová.  Finally everything came well, we were sad saying goodbye. Our children made friends with children 15 from Poland, 5 from Italy, 3 from Turkey and 2 from Latvia. From Spain only teachers came. After returning home they have sent us e-mails in which they say thanks for the possibility of seeing Slovakia and its beauties, for example Domica cave and the historical town of Banská Štiavnica. They say we were friendly to them and the children had a good time in our families. We have a great feeling of a well carried out work. You can find details on the Comenius  site.

zahraniční partneri pri prehliadke Strednej pedagogickej školy v Lučenci   prijatie u primátora mesta Rimavská Sobota   program na školskej akadémii pre našich partnerov

 

30.10.2007 - Haloween party and a competition for the most beautiful pumpkin. The last autumn day before the holidays was made nicer by the competition. This activity became a tradition in the past years. It has been prepared by the pupils assembly. An exhibition of pumpkins was made and children could vote for the one they liked best. They did so by throwing a piece of paper with their vote into a box. The most beautiful pumpkins were awarded. The authors of the winner pumpkin were Viktória Strapková and Veronika Talánová from the 7th form. All who took part in the competition got some sweets.

1.miesto   tekvicí pavúk    je originálna  

19.11. 2007 - The team of our older pupils, winners of the county round of  Street Hockey school ligue took part in the regional round in Zvolen. They played very well among 8 teams of the region. Our team won 3 matches and lost the last one against the team of a sports class from an elementary school in Zvolen. They came 2nd, which is a wonderful result. Congratulations and also thanks to Ms. Valková, their trainer in the sports group.

ocenenia pokope     diplom z krajského kola     ocenenie z krajského kola

18.12. a 19.12.2007 - Advent a Vianoce v múzeu. Už nám klopú na dvere najkrajšie sviatky v roku – Vianoce. Tešíme sa na ne rok čo rok ako na niečo neopakovateľné, výnimočné, radostné. Dňa 18. a 20. decembra sme absolvovali so siedmakmi a deviatakmi návštevu Gemersko-malohontského múzea, kde sa nám podarilo preniknúť do nedávnej, ale predsa už takmer zabudnutej histórie. Poodhalili sme zaprášené stránky pamätí našich starých otcov. Ich niekdajšie zvyky a tradície adventného a vianočného obdobia zaiste vytvárali neopakovateľné čaro obľúbených sviatkov v roku. Naša exkurzia do minulosti nám pripomenula, že i niektoré z dnes pestovaných zvykov prežívajú dokonca i niekoľko stáročí. Veď kto by si dnes vedel predstaviť Vianoce bez medovníkov? Pani lektorka nás preto zaviedla do tajov ich výroby. Žiaci mali zároveň možnosť vyskúšať si svoju zručnosť pri zdobení týchto obľúbených maškŕt. Vytvorili skutočné umelecké diela!

maľovanie nás zaujalo     výrobky sa nám podarili     vzorové perníčky sa nám veľmi páčili

6.2.2008-Testovanie žiakov 9. ročníka

        Žiaci 9. ročníka sa dočkali svojho dňa, napätí čakali na úlohy testovania. O 7.30 boli pripravení a o 8.00 začala samotná práca. Teraz už len čakajú na výsledky. Úlohy z matematiky a slovenského jazyka boli niekomu ľahké, ale niektorých aj potrápili.

začíname...

 

Dňa 5.3.2008 sa v našej ZŠ konalo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy "Hviezdoslavov Kubín".

Súťaž prebiehala v príjemných priestoroch našej školskej knižnice. Žiaci sa tohto roku zapojili v hojnom počte a to hlavne z 1. stupňa. Vypočuli sme si ukážky poézie a prózy od rôznych autorov. Sme radi, že sa žiaci zaujímajú o nové knižné titulky. Porota bola zložená z troch pani učiteliek, ktoré mali ťažkú úlohu vybrať v dvoch kategóriách tých najlepších. Tu sú výsledky:

I.kategória: 1. Lea Kováčová              II. kategória: 1. Helena Parobeková a                                                                                       Veronika  Slaninová

                     2. Kristian Bystriansky                          2, Bernadetta Horváthová

                     3. Stela Gembická                                3. Blanka Doroková

Prvé dve žiačky z každej kategórie postupujú do okresného kola. Držíme im palce!

Všetci pozorne počúvame      Časť výzdoby

Dňa 8.3.2008 deti zo školského klubu navštívili obyvateľov Domova dôchodcov   v Sušanoch. Ku dňu žien sme im pripravili kultúrny program plný poézie a piesní. Zhotovili sme malé darčeky, ktorým sa tetušky veľmi potešili. Srdečne nás privítal aj pán riaditeľ a zamestnanci domova. Po vzájomnej dohode o spolupráci so školou ich budeme navštevovať pri každej sviatočnej príležitosti.            

 

6.2.2008-o 13.30 sme privítali budúcich žiakov 1. ročníka a ich rodičov  v našej škole.

Žiaci ŠKD im pripravili program, aby sa osmelili a ukázali čo vedia. Bol smiech, radosť  i plač, no nakoniec si všetci obľúbili svoje omaľovánky, farbičky a drobné darčeky. V príjemnej atmosfére vyšetrila pani psychologička ich školskú zrelosť a po zápise už vedeli, kto v septembri 2008 nastúpi do školských lavíc.

privitanie budúcich prváčikov družinármi     rodičia priviedli svoje deti prvý krát do školy     ukážeme aký sme šikovní    

 

3.4.2008 - stretnutie so spisovateľkou Mariannou Grznárovou. V tento deň k nám  zavítala známa spisovateľka, scenáristka, dramaturgička a redaktorka Marianna Grznárová - autorka nezabudnuteľnej dvojice Maťko a Kubko. Do detskej literatúry sa zapísala televíznym večerníčkovým seriálom PÁSLI OVCE VALASI  (1973).  Prozaičkin príchod bol pripravovanou udalosťou, ktorou žili naši žiaci už niekoľko týždňov. Svedčila o tom  ich húževnatá príprava pod vedením pani učiteliek na hodinách čítania a literatúry. Najaktívnejší z nich sa zúčastnili besedy so spisovateľkou, ktorej naše ratolesti kládli s nesmiernou detskou zvedavosťou otázky zo súkromného i pracovného života. Beseda prebiehala v príjemnej atmosfére, ktorej milým vyvrcholením bolo rozdávanie odmien ( tričká Maťko a Kubko) žiakom s najoriginálnejšími otázkami. Zaujímavé predpoludnie sme zavŕšili premietaním večerníčkového seriálu  PÁSLI OVCE VALASI.

sme plní očakávaní     je vedľmi milá a múdra     poďakovanie pani zástupkyňou                také tričko vlastniť je pekná pamiatka      

Dňa 18.4.2008 sme v sále Obce Ožďany zorganizovali pre žiakov našej školy a pre deti z MŠ v Ožďanoch výchovný koncert - Originálne ukážky hry na archaické hudobné nástroje: fujara, píšťala, handrárska píšťalka, gajdy, drumbľa, okarina, Panova flauta, citara, heligónka - harmonika, pastiersky bič, krumhorna, cimbal a iné. Nástroje predvádzal vynikajúci hudobník , zberateľ ľudových piesni Anton Budinský, spolupracovník STV a rozhlasu. Všetci sme sa výborne zabavili a mali sme pekné umelecké zážitky. ZŠ organizuje živú kultúru cez kultúrne poukazy, takže sa mohli zúčastniť všetky deti aj deti v hmotnej núdzi.

Naozajstnú fujaru len tak nevidíme...                                

Dňa 23. apríla 2008 sme zorganizovali spolu s Lesmi Rimavská Sobota peknú akciu. Minulý rok sme od nich dostali základy mini arboréta a tohto roku nám ho doplnili o nové druhy. Máme už posadené dub, buk, jedľu, smrek ,borovicu sosnu, borovicu limbu, smrekovec opadavý, Lesníci spolu so žiakmi 5. a 6.ročníka stromčeky posadili, porozprávali im ako sa majú o ne starať. Žiaci im dávali zvedavé otázky o práci lesníkov a oni im na ne ochotne odpovedali. Na záver deti dostali pekné obrázkové publikácie o prírode  a stolové hry, kde hrou získajú vedomosti o živote v lese. Akciou sme si pripomenuli ochranu a vzácnosť prírody pri príležitosti Dňa zeme. Ďakujeme za príjemný deň.  

začíname sadiť     radi sme pomohli     poĺovnícka puška nás zaujala

Žiaci ŠKD si Deň zeme pripomenuli kresbami na asfalt v areáli školy, kde vytvorili spoločné výtvory o našej zemi, prírode a jej ochrane.

na naše výtvory sme hrdí

 

Naše nové úspechy

       V našej ZŠ vyučuje už 2. rok telesnú výchovu pán učiteľ Mgr. Marek Valkučák, futbalista a tréner. a už sa začali ukazovať prvé úspechy. Dňa 21. apríla 2008 sa v Rimavskej Sobote na Štadióne na záhradkách uskutočnilo 1. kolo futbalového turnaja Coca – Cola.  Školského pohára 2008 sa zúčastnili 4 družstvá. ZŠ z  Oždian, ZŠ Hostinského z Rimavskej Soboty, ZŠ Ulica slobody z  Poltára a ZŠ Antona Bernoláka z Detvy. Našej škole po víťazstvách 6:0 nad ZŠ z Detvy a 6:0 nad ZŠ z Poltára stačila v poslednom zápase so ZŠ z Rimavskej Soboty aj remíza. Tá sa v zápase najlepších družstiev aj zrodila a po remíze 1:1 sa naša škola prebojovala ako víťaz skupiny do ďalšieho kola. Hráčom a pánovi učiteľovi blahoželáme a všetci sa tešíme, že týmto prispeli k dobrému menu našej školy.

Dňa 30.4.2008 sme zorganizovali súťažnú EKO- módnu prehliadku, na ktorej predviedli svoje výtvory najlepší módni návrhári z celej školy. Modely z odpadových materiálov - použitého papiera,  PET fliaš, vrecoviny atď. - predvádzali šarmantné modelky a okomentovali šikovní komentátori z jednotlivých tried. Porota, zložená zo žiakov a učiteľov, vybrala najoriginálnejšie modely, ktoré boli ocenené peknými odmenami.                 Zároveň boli vyhodnotené a ocenené  najlepšie EKO - plagáty, ktoré boli kolektívnym dielom žiakov tried II. stupňa. Ďalšie fotky sú vo footogalérii.

ekoplagát - riešenie s odpadovými  surovinami                   

 

Návšteva Poľska - projektové stretnutie cez Coménius

V dňoch 27.5. – 1.6.2008 žiaci 9. ročníka spolu s pani riaditeľkou Vargicovou, p. zástup. Sélešovou, p. uč. Hercegovou a p. uč. Nôtovou uskutočnili návštevu Poľska.

Žiaci boli ubytovaní v obci Poreba Spytkowska, v jednotlivých rodinách, v ktorých sa cítili skvele a získali nové kontakty.

Program jednotlivých dní bol nasledovný:

28.5.2008  -  návšteva koncentračného tábora Osvienčim

                      -  mesto Wadovice – rodisko a pôsobisko pápeža Jána Pavla II.

29.5.2008  -  návšteva Zakopaného – prehliadka prírody, výlet trajektom, lanovkou

30.5.2008  -  návšteva mesta Krakow (kostoly) a soľnej bani

31.5.2008  -  aktivity v ZŠ Poreba Spytkowska (prehliadka školy, súťaže v tanci, speve, maľbe)

                    -  večer  - slávnostná  akadémia ukončená diskotékou

1.6.2008    -  o 10:00 odchod do SR republiky (rozlúčka sa nezaobišla bez sĺz a  plaču, všetkým bolo   super a z návštevy sa nám odchádzalo ťažko

                   -   prestávka v Poprade (návšteva obch. domu MAX)

                   -   príchod do Oždian o 17:30hod.

 Na krásne prežité dni budeme dlho spomínať.   Fotky sú vo fotogalérii.

všetci účastníci stretnutia     hrajú nám a spievame našu hymnu naq mítingu     učíme sa tance našich partnerov

 

31.5.2008 - Stretnutie našich bývalých žiakov na pôde našej školy po 24 rokoch

Sme radi, že v posledných rokoch sa stalo dobrou tradíciou navštevovať aj základné školy po niekoľkých rokoch a spomenúť si tak na časy strávené v tejto škole. Potešilo ma, že aj Vy ste si na nás spomenuli, no bolo nám ľúto, že to bolo v čase, keď sme viacerí boli na partnerskom stretnutí v Poľsku a tak sme sa nemohli s Vami stretnúť a zaspomínať si. Vaša pani učiteľka triedna nám všetko porozprávala a sme radi, že ste spokojní s tým, že naša škola neupadá, ale naopak ideme dopredu a na úrovni poskytujeme vzdelanie aj žiakom v dedinskej škole. Ďakujem za podpisy, ktoré ste mi nechali na stole, aj za žiacku otázku, ktorá mi Vás pripomenula. Prajem Vám veľa zdravia a úspechov a dúfam, že na 25.výročie Vás tu bude ešte viac. ( Vargicová, riad. školy)

príchod do areálu školy     spolužiaci keď boli piataci     prehliadka priestorov školy - počítačová učebňa

11.6.2008 - Profesor Indigo. Hodina slušného správania.  Základná škola podporuje živú kultúru, a preto sme sa potešili, keď nám ponúklo Divadlo Maska zo Zvolena činoherné predstavenie, ktoré  nadstavuje zrkadlo nevychovanosti a vulgarizmu, približuje a učí populárnou formou základné pravidlá slušného správania a zásady etiky. Hlavnou postavou bol slušný profesor Indigo, ktorý postupne premenil nevychovanú obludu na slušné dievča. Predstavenie bolo interaktívne, zapájalo do hry publikum a žiakom sa veľmi páčilo.

14.6.2008 - Venček žiakov 8. a 9.ročníka. Prišiel očakávaný deň, prvý ples našich najstarších žiakov, žiaci sa sústredili o 2 hodiny skôr, aby si všetko preskúšali a o 18.00 hod. už nastúpili v plnej paráde. Venček bol tohto roku trocha po novom, lebo nacvičoval nový učiteľ tanca p. R. Urbančok z Poltára. Pred úvodným ceremoniálom sa všetci spolu fotografovali, každá trieda s triednym učiteľom, riad. školy a s učiteľom tanca. Ples otvorila riaditeľka školy slávnostným príhovorom a symbolickým roztrihnutím  stuhy. Nasledoval slávnostný prípitok, aby bol náš ples úspešný, a potom nás žiaci zabávali až do 21.00hod. ukážkami naučených tancov od Mazúrky až po Twist. Boli veľmi zlatí a nevedeli sme sa vynadívať ako zrazu zdospeleli. Rodičov rozcítil príhovor mamke a ocovi a za tým rodičovský tanec, učiteľom dobre padli ďakovné slová od rodičov a následné vyzvanie do tanca našimi žiakmi. Dobre sme sa zabávali až do rána a som presvedčená, že na tento ples budú všetci v dobrom spomínať. Fotky sú vo fotogalérii.

žiaci 9.roč.     ukažky tancov     žiaci 8.ročníka

 

23.6.2008 - Ochrana človeka a prírody - OČaP. Za slnečného teplého dňa sme uskutočnili účelové cvičenie. Na úvod sme vyhlásili cvičný požiarny  poplach spojený s evakuáciou žiakov z budovy za prítomnosti nášho bezpečnostného technika. Potom bolo na školskom dvore pripravené pre žiakov 6 stanovíšť. Žiaci plnili úlohy z dopravnej výchovy, hádzali granátom na cieľ, súťažili v kvíze o športe a OH, modzgolamy, otázky o 1. pomoci, nacvičovali nasadzovanie masiek. Akcia bola veľmi vydarená. Žiaci sa poučili a strávili pekný deň v prírode. Akciu na záver vyhodnotila vedúca cvičenia Mgr. Milada Valková.

nástup na účelové cvičenie     kvíz a hlavolamy     nácvik 1.pomoci na torze Adama

24.6.2008 - Výlet žiakov 2.stupňa do Košíc, zúčastnili sa ho žiaci 6.,7. a 8. ročníka spolu s triednymi učiteľmi. Program bol bohatý. Navštívili sme planetárium v STM v Košiciach so zameraním na Potulky po oblohe, ZOO v Košiciach, kde sme boli účastníkmi kŕmenia tuleňov. Veľmi sa nám páčili tučniaky, ktoré nie sú v každej ZOO. Na záver sme sa vybláznili na bobovej dráhe v blízkosti ZOO, unavení ale plný zážitkov sme odchádzali domov.

účastníci zájazdu     na boboch sme sa vytešili     pozorovanie v planetáriu

25.6.2008 - Výlet žiakov 1.stupňa do Betliara a Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Kaštieľ v Betliari nás privítal v plnej kráse a jeho prehliadkou na nás dýchala história. V parku pri kaštieli sme si oddýchli a načerpali sily na návštevu Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Nádherná výzdoba nás všetkých očarila a plní dojmov sme sa pobrali domov.

25.6.2008 - Výlet na kúpalisko v Poltári. Žiaci 9. ročníka a niektorí ďalší priaznivci kúpalísk si zvolili túto formu oddychu. Je to veľmi príjemné a pekné prostredie na relaxáciu síl po celoročnej práci v škole. Zaplávali sme si, užili slniečka a nabrali prvý bronz, zahrali sme si na ihrisku v objekte kúpaliska. Jednoducho nám bolo fajn a budeme mať pekné spomienka na kolektív v ZŠ v Ožďanoch.

 voda je výborná a osvieži     plážový volejbal je super     hry vo vode

 

26.6.2008 - Turnaj o pohár riaditeľky školy vo vybíjanej a vo futbale.                      Celý školský rok sa čaká na tento športový deň. Chlapci súťažia vo futbale a dievčatá vo vybíjanej. Zmerajú si sily žiaci jednotlivých tried medzi sebou. Počasie bolo ideálne, akcia dopadla vynikajúco. Žiaci bojovali ako draci, páčilo sa im. Pohár si rok ponechajú chlapci z 8. ročníka a dievčatá zo 7.ročníka.

futbal chlapci     roztlieskavačky     radosť z úspechu

 

 

 

line

 

©"Aktualizované" dňa 21. 08. 2008
Vargicová, vzelka@pobox.sk